A propolisz gyógyító hatása
A propolisz felhasználása
A propolisz gyógyhatását az emberiség több ezer éve ismeri. Külsőleg és belsőleg is alkalmazható. Sebgyógyító, gyulladáscsökkentő, antibiotikus összetevőket tartalmaz. A népi és a természetgyógyászat már évezredek óta használja.
Az ókori Egyiptomban balzsamozáshoz használták.
Arisztotelész „a fák könnyének” nevezte, s használta a gyógyászatban. A méhcsaládban számtalan méhecske él együtt, nincs a világon olyan nagy állattenyészet, ahol annyi állat élne együtt, mint egy méhkaptárban, mégis ritkák a járványok, mert a propolisz megvédi őket a káros mikroorganizmusoktól.
Az amerikai nemzeti egészségügyi intézet (National Institutes of Health) a propoliszt feltehetően hatásosnak ("possibly effective") tekinti a szájherpesz (cold sores), a nemi szerveken megjelenő herpesz (genital herpes), és a műtét utáni szájfájdalom kezelésében. Más esetekben való hatásosságára azonban nem állnak rendelkezésre meggyőző bizonyítékok ("insufficient evidence"), hogy a propoliszt hatásosnak tekinthessék.
Mások szerint általános jó hatással van sejtjeinkre. Patkányokon végzett kísérletek alapján véd az aktív gyököktől, aminek öregedést gátló, regeneráló, tisztító hatása van. Egereken végzett kísérletek alapján baktérium, gomba- és vírusellenes hatású. Gátolja a rák növekedését. A természetes bélflórát nem károsítja, ellenjavallata nincs. Használata csak propolisz-allergiásokra veszélyes.
- Külsőleg használható nehezen gyógyuló sebek, nyálkahártya- és bőrgyulladások kezelésére, horzsolásokra, vágásokra, más bőrproblémákra, ízületi fájdalmakra és gyulladásokra, erős hámgyógyító hatása van.
- Belsőleg légúti betegségekben, a húgyutak fertőzései, a prosztata- és a fültőmirigy gyulladásai ellen is sikerrel alkalmazzák. A hajszálérrendszerre értágító, vérnyomásszabályzó, a baktériumok-szaporodását gátló, frissítő hatása van. Rendszeres fogyasztása az általános szervezeti ellenálló képességet magas szinten tartja. Torokfájás, meghűlés esetén tinktúrás meleg vízzel naponta többször gargalizáljunk. A szájban lévő sebeket ecsetelhetjük is. Sokan ajánlják impotenciára, más (nem lelki eredetű) szexuális problémákra, a propoliszon kívül magát a mézet is, férfiaknál akár a nemi szervbe masszírozva. A vastagbél rákos sejtjeinek növekedését gátolja.
Elmulasztja az égett sebek gyulladását, Klinikai kísérlet alapján a brazil propolisz bőrkrém jobbnak bizonyult égési sebekre az ezüst-szulfadiazinnal szemben, habár meghosszabbíthatja a seb gyógyulását. Ennek tisztázásához további kutatások kellenek.
Antioxidáns, az oxidatív stressz ellen hat. Ezt a prelines flavonoidtartalommal magyarázzák. Az in vitro kísérletek szerint a patkányfiókák szürkehályogját is megelőzi, azonban még nem végeztek klinikai vizsgálatokat.
Vizes és az alkoholos oldata és kivonata is hatásos mind a gram-pozitív, mind a gram-negatív baktériumok ellen. A rhinovírusok és a herpeszvírusok elleni hatást is kimutatták. Növekedésükben gátolja a bőrgombákat és a candida albicans gombát. Az állatkísérletek szerint mind a baktériumok, mind a gombák, mind a vírusok ellen hat. A legtöbb hatást a flavonoidoknak tulajdonítják. Az antibiotikus hatást a pinocembrin és galangin, az antimiotikust a pinocembrin és a kávésavészter fejti ki. Mikrobaellenes tulajdonsága miatt megelőzi a fogszuvasodást és más szájbetegségeket; ezt már klinikailag is tesztelték. További kutatásokat végeznek a propolisszal, hogy bizonyítsák hatását az elférgesedett sebek kezelésében. tanulmányozzák gyulladáscsökkentő hatását az afta ellen, és a fogak gyulladása elleni hatását is.
A sebgyógyítás képességét az apigenin és luteolin jelenlétével magyarázzák. Az állatkísérletek szerint a daganatok növekedését is gátolja.
Mind immunerősítő, mind immungyengítő hatást tulajdonítanak neki. További kísérletek kellenek ahhoz, hogy tisztázzák a kérdést.
Habár a propolisz segíthet leküzdeni az allergiát, maga is allergiát okozhat. Ez főként bőrkiütések formájában jelentkezik.
Állatoknál biogén szerként kapható a férgesedés megelőzésére.
Rágógumi gyártásához is alkalmazzák; lásd propolisz rágógumi.
Kapszulában napi 200-500 mg fogyasztása ajánlott.
Nem egészségügyi felhasználása
Húros hangszerekben a fa erezetének kiemelésére használják. Antonio Stradivari és kortársai is alkalmazták.
Falazúrt is készítenek vele.
Olajokkal és zsírokkal keverve autóviasz előállításához is használható.
Forrás:
wikipedia
Felső kép: Propolisz golyók, a propolisz ragadós, sárgásbarna, kellemes illatú anyag. A fotó forrása: Epukas
MézVilága cikkek